Aktualności

Czy kolory odzieży medycznej mają znaczenie?

odziez-medyczna

Gdy myślimy o odzieży medycznej, często pierwszym skojarzeniem są białe ubrania. Choć obecnie przepisy nie regulują kolorystyki strojów (wyjątek stanowią kolory odzieży ratowników medycznych), to wiele placówek wprowadza własne, wewnętrzne wytyczne związane z barwami stroju pracowników, co ułatwia ich identyfikację. W przypadku braku jakichkolwiek regulacji warto kierować się symboliką kolorów, która pomoże w zbudowaniu pożądanego wizerunku.

Najpopularniejsze kolory odzieży medycznej

Biały

To najbardziej klasyczny kolor, kojarzony z czystością, higieną oraz profesjonalizmem. Stanowi uniwersalny wybór dla lekarzy i pielęgniarek w publicznych, a także prywatnych placówkach, ponieważ budzi zaufanie pacjentów. Z drugiej jednak strony jednolita biel może tworzyć poczucie dystansu, dlatego unikają jej pracownicy oddziałów takich jak pediatria i geriatria. Ponadto na bieli wszelkie zabrudzenia są najbardziej widoczne, co stanowi kolejną przesłankę do wyboru kolorowej odzieży.

Zielony

Kolor kojarzący się ze spokojem, działa kojąco i budzi poczucie bezpieczeństwa. Często wybierany przez chirurgów, co ma znaczenie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Pełni też inną ważną funkcję: wpływa na poprawę ostrości widzenia w czasie wielogodzinnych operacji, ponieważ tworzy wyraźny kontrast z czerwienią. Ułatwia skupienie i nie męczy wzroku.

Niebieski

Ma wpływ podobny do zielonego, działa uspokajająco oraz wyciszająco. W wielu placówkach jest wybierany przez pielęgniarki. Budzi zaufanie i tworzy atmosferę profesjonalizmu, przez co stanowi bardzo dobry zamiennik dla tradycyjnych białych kitlów. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się ciemniejsze odcienie niebieskiego, np. granatowy, kojarzony z powagą i doświadczeniem. To dobry wybór dla ordynatorów oraz pracowników mniej popularnych specjalizacji.

Różowy i jasnofioletowy

Jasne, wesołe kolory sprawiają, że pracownicy wyglądają bardziej przyjaźnie. Są odpowiednie szczególnie na oddziały pediatryczne, ponieważ pomogą złagodzić lęk małych pacjentów przed personelem i zyskać ich zaufanie. Mają też korzystny wpływ na samopoczucie. Po ten kolor, z podobnych względów, warto sięgnąć również na oddziałach geriatrycznych.

Czerwony

Fluorescencyjna czerwień (bądź pomarańcz) w połączeniu z czernią są charakterystyczne dla odzieży ratowników medycznych. Barwy te kojarzą się z zagrożeniem i koniecznością zachowania ostrożności, a ponadto wysoki kontrast kolorów poprawia widoczność pracowników oraz pozwala ich szybko zlokalizować, także z większej odległości. Kolorystyka odzieży ratowników wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia, dlatego inni pracownicy sektora medycznego nie mogą z niej korzystać.

Kolory ziemi

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem pracowników ochrony zdrowia cieszą się ubrania w odcieniach beżu i brązu, od jaśniejszych odcieni, poprzez karmelowy, aż po ciemne, np. czekoladowy. Kojarzą się ze spokojem, elegancją i solidnością. Mogą stanowić dobry wybór szczególnie do prywatnych placówek, które dbają o budowanie wizerunku w najmniejszych szczegółach.

Praktyczne aspekty wyboru koloru odzieży medycznej

Jak wspomnieliśmy wyżej, kolory mają duże znaczenie w budowaniu zaufania pomiędzy pacjentami a lekarzem, wpływają też na ich nastawienie i samopoczucie. Z tego względu warto starannie przemyśleć dobór koloru dla pracowników poszczególnych oddziałów. Z drugiej strony kolorystyka ubrań wpływa również na samych pracowników, co jest istotne podczas wielogodzinnych zmian i biorąc pod uwagę stres, jaki towarzyszy im w pracy każdego dnia.

Kolejną istotną kwestią jest identyfikacja pracowników. Dzięki charakterystycznemu krojowi oraz kolorystyce ubrań łatwiej ich rozpoznać, co jest istotne zarówno dla pacjentów, jak i pozostałego personelu w placówce. Jeśli ustalony zostanie w niej konkretny podział kolorów ze względu na oddział bądź specjalizację, będzie to stanowiło dodatkowe ułatwienie – przyda się to zarówno na co dzień, jak i w kryzysowych sytuacjach.

Jak widać, kolory odzieży medycznej mają znaczenie, a ich wybór powinien być podyktowany różnymi czynnikami: poczynając od odgórnych regulacji, poprzez stanowisko czy specjalizację, aż po symbolikę kolorów. Wpłynie to pozytywnie na samych pracowników i ich pracę, jak również na kontakt z pacjentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *