Buty medyczne damskie, jak również męskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W grę wchodzi nie tylko usuwanie zabrudzeń, ale również ich właściwe suszenie i konserwacja. Wszystko po to, aby obuwie zapewniało wygodę i higienę noszenia w każdych warunkach. Jak o nie dbać, aby posłużyły nam przez wiele lat? Sprawdźmy!
Dlaczego warto dbać o obuwie medyczne? Utrzymywanie odpowiedniej higieny butów to podstawa
Czyszczenie butów medycznych stanowi bardzo ważny aspekt ich użytkowania. Mowa nie tylko o tym, aby prezentowały się estetycznie, ale również o zadbanie o higienę stóp. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ na żywotność obuwia. Jego prawidłowa eksploatacja w duecie z właściwą pielęgnacją mocno wpływa na czas jego użytkowania.
Zanim jednak zaczniemy czyścić dany model, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. To mocno determinuje to, w jaki sposób podejdziemy do tematu pielęgnacji. Wszystko po to, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego.
Jak czyścić buty lekarskie?
Jak myć buty medyczne, bez względu na to, czy na tapet weźmiemy buty lekarskie męskie, czy też damskie? Przede wszystkim zacznijmy od podstaw - określenie materiału, z którego jest wykonany dany model. Najczęściej mamy do czynienia ze skórą naturalną lub syntetyczną, bądź też zamszem i gumą.
Kiedy weźmiemy pod lupę skórę, wówczas powinniśmy wystrzegać się prania automatycznego. Tutaj w zupełności wystarczy woda w duecie ze szmatką. Nie bez znaczenia pozostaje także rola szczotki z miękkim włosiem, która bardzo dobrze radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Po wyczyszczeniu obuwia, należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia - najlepiej, jeśli to możliwe - na świeżym powietrzu. Warto również zainwestować w dobrej jakości kosmetyki dedykowane skórze, które ochronią obuwie przed zanieczyszczeniami - odpowiednio je zaimpregnują.
Wilgotna ściereczka spisze się również bardzo dobrze w sytuacji, kiedy pod lupę weźmiemy buty medyczne gumowe. Pamiętajmy o tym, że kluczem do sukcesu jest sięganie po dobrej klasy obuwie, w duecie z jego odpowiednią eksploatacją, a następnie regularnym czyszczeniem. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby być jedynym użytkownikiem obuwia. Nie zaleca się jego pożyczania. Wszystko dlatego, aby nie dopuścić do ewentualnych zakażeń bakteriami i zarazkami. Nie bez znaczenia pozostają również odkształcenia. Każda stopa jest inna.
Bardzo istotne jest także zadbanie o wnętrze obuwia medycznego. To mocno wpływa komfort jego codziennego użytkowania, jak również żywotność - stopień zużycia. W przypadku skórzanego obuwia medycznego należy sięgać po dedykowany mu preparat, natomiast wersje gumowe możemy czyścić wodą z mydłem. Dodatkowo warto jest zainwestować w preparaty antybakteryjne w duecie z chemicznymi środkami, które będą niwelować nieprzyjemne zapachy.
Koniec końców ważne jest to, aby dbać o higienę naszych stóp - ta mocno wpływa na jakość użytkowania obuwia medycznego. Konieczne jest więc ich regularne mycie i suszenie. Nie bez znaczenia pozostaje także stawianie na dobrej jakości bawełniane skarpetki (lub wykonane z innych, naturalnych włókien), które zapewniają cyrkulację powietrza.
Domowe sposoby na odświeżenie butów medycznych
Jak dbać o buty medyczne damskie i męskie w warunkach domowych? Warto mieć na uwadze to, że na rynku można znaleźć wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji obuwia. W praktyce mowa o preparat do usuwania zabrudzeń, jak również przykrych zapachów.
Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie obuwia medycznego, którego nierzadko dają równie satysfakcjonujące efekty stosowania. Jednym z produktów, które niemal każdy posiada w swojej kuchni lub apteczce, jest spirytus. Znakomicie sprawdza się do usuwania zabrudzeń z wierzchniej części butów skórzanych, w tym m.in. chodaków, klapków, a nawet sneakersów. Wystarczy namoczyć w nim ściereczkę bawełnianą bądź też z mikrofibry i delikatnie przecierać nią buty medyczne.
Jeśli jesteśmy posiadaczami jasnych butów medycznych, warto także wykorzystać potencjał mleka z odrobiną soku z cytryny. Taka mieszanka nie tylko skutecznie rozprawi się z plamami, ale również rozjaśni przebarwienia powstałe na materiale. Do usuwania zabrudzeń z butów medycznych można zastosować również skórkę z cytrusów - pomarańczy lub cytryny. Wiele osób sięga również po przekrojonego na pół ziemniaka lub wewnętrzną stronę skórki z banana, która dodatkowo posiada właściwości nabłyszczające.
Jak odświeżyć wnętrze buta i tym samym pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Tutaj również można sięgnąć po wiele produktów spożywczych, które znakomicie radzą sobie z tym zadaniem. W praktyce mowa m.in. o herbacie w torebkach, która nie tylko niweluje nieprzyjemne zapachy, ale również pochłania wilgoć sprzyjającą rozwojowi bakterii i grzybów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na sodę oczyszczoną, która działa jak naturalny dezodorant. Wystarczy wsypać ją do wnętrza butów, pozostawić na kilka godzin, a przed ponownym użyciem dokładnie je wytrzepać. Do usuwania przykrych zapachów można także użyć węgla drzewnego zabezpieczonego woreczkiem bądź też skórek cytrusów - warto pozostawić je w obuwiu na całą noc.
Jak odpowiednio suszyć obuwie medyczne?
Suszenie butów medycznych jest równie ważne jak ich czyszczenie. Mokre lub wilgotne obuwie często pozostawiamy na słońcu lub pod grzejnikiem, co ma na celu przyspieszenie całego procesu. Należy się jednak tego wystrzegać - zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z butami ze skóry naturalnej. Ekspozycja na wysoką temperaturę może doprowadzić do jej pękania, deformacji, jak również kurczenia się. Suszenie obuwia medycznego w suszarce bębnowej to również prosty sposób na ich uszkodzenie, dlatego należy go unikać.
Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstępne osuszenie mokrego obuwia medycznego za pomocą czystej, miękkiej ściereczki. Potem najlepiej odstawić je w przewiewnym, ale zacienionym miejscu - wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Dzień lub dwa wystarczą, aby wilgoć całkowicie odparowała z materiału zarówno cholewki, jak i wnętrza buta.
Sposoby konserwacji butów medycznych
Nawet modne buty medyczne nie będą prezentować się odpowiednio, jeśli nie zadbamy o ich regularne czyszczenie. Bardzo istotna jest także ich konserwacja po każdym odświeżeniu - wszystko po to, aby zachowały nie tylko swój znakomity wygląd, ale przede wszystkim ochronić je przed przedwczesnym zużyciem bądź zniszczeniem.
Warto zaopatrzyć się w specjalną pastę lub wosk, które należy aplikować na czyste i suche obuwie. W tym celu najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem, dzięki którym można wetrzeć preparat w strukturę materiału, bez narażania go na uszkodzenia.